از سهم اندک قاچاق تا لوازم بی کیفیت

از سهم اندک قاچاق تا لوازم بی کیفیت

افزایش قیمت خودرو در سال های اخیر و وضع تحریم ها علیه کشور، واردات لوازم یدکی را سخت و مسیر قاچاقچیان را در این حوزه هموار کرد. البته در این میان حجم لوازم یدکی بی کیفیت در بازار نسبت به قاچاق بیشتر است.

به گزارش خبرنگار خودروکار، با افزایش قیمت خودرو و ممنوعیت واردات و همچنین تشدید تحریم ها، ورود لوازم یدکی برخی خودروها به ویژه خودروهای لوکس دشوار شد. در این میان عدم نظارت کافی کار قاچاقچیان را آسان و بازار آنها را داغ کرده است.

افزایش لوازم یدکی قاچاق در بازار می تواند تولیدکنندگان و فروشندگان قانونی را با مشکل همراه کرده و سود اصلی را روانه جیب قاچاقچیان کند.

سید مهدی کاظمی سخنگوی اتحادیه لوازم یدکی در گفت و گو با «خودروکار» با اشاره به این موضوع، بیان کرد: ما به میزان زیاد کالای قاچاق نداریم شاید سهم کالای بی کیفیت در آمارها بیشتر باشد و این در حالی است که در آمار کالای قاچاق، بی کیفیت و تقلبی به طور کلی قاچاق معرفی می شود.

وی درباره انتشار خبری مبنی بر حجم 3 میلیارد دلاری قاچاق لوازم یدکی، اظهار کرد: این آمار با احتساب قطعات بی کیفیت و تقلبی اعلام شده است. متاسفانه بخشی از لوازم یدکی بی کیفیت که وارد بازار می شود از اعضای اتحادیه نبود و نمی توان انها را شناسایی کرد در نتیجه جزو کالای قاچاق اعلام می شود.

کاظمی تصریح کرد: البته در برخی موارد قطعه به صورت قاچاق وارد می شود. اصولا 90 درصد قطعات لوازم یدکی از گمرکات کشور وارد می شود، حال امکان دارد قطعه اظهار نشود یا در آمار اضافه نشود، درنتیجه چون مالیات و تعرفه پرداخت نشده جزو کالای قاچاق محسوب می شود. البته ممکن است حجم بسیار کمی برای برخی خودروهای خاص وارد شود اما واردات چمدانی و فروش در بازار امکان پذیر نیست.

سخنگوی اتحادیه لوازم یدکی اضافه کرد: متاسفانه واردات قطعات بی کیفیت بسیار بیشتر از موضوع قاچاق باشد. باید متخصصان و کارشناسانی در گمرک برای بررسی لوازم یدکی حضور داشته باشند.کاظمی همچنین بیان کرد: اتحادیه تمام تلاش خود را بر این گذاشته تا قطعات بی کیفیت، تقلبی و حتی قاچاق بسیار کم از بازار حذف شود. درواقع اتحادیه به جد دنبال حل مشکل لوازم بی کیفیت است. به نوعی نظارت ها را افزایش داده و شکایت مشتریان را پیگیری می کنیم.

به گفته کاظمی، واردات لوازم یدکی بی کیفیت آسیب جدی به تولید داخلی وارد می کند و باید در این باره نظارت ها را افزایش داد.