ام وی ام ایکس 55 ، MVM X55 EXCELLENT SPORT

ام وی ام ایکس 55 ، MVM X55 EXCELLENT SPORT

ام وی ام X55 ایکس 55

ام وی ام X55 (چری تیگو 5 جدید 2018 ) :مشخصات فنی ،قیمت و هر آنچه که باید بدانید 

کمپاین چری را می توان یکی از برترین خودروسازان چینی بر شمرد که در چند دهه فعالیت خود توانست پله های ترقی را سریعتر از دیگر برند های این کشور طی نماید و خود را به جایگاه قابل قبولی برساند. این شرکت چینی با بکار گیری طراحان برتر جهان تغییر قابل توجهی را در محصولات تولید خود ایجاد نمود و به سرعت گستره فروش محصولات خود را به چندین کشور جهان از جمله ایران افزایش داد. چری در راستای پیشرفت خود سال گذشته از نسل دوم چری تیگو 5 رونمایی کرد. مدیران خودرو شریک تجاری چری در ایران قصد دارد  به مانند روال همیشگی در خصوص معرفی محصولات جدید این شرکت در ایران ، چری تیگو 5 جدید 2018 را در ایران رونمایی کند.البته اینبار قرار است این خودرو تحت برند نام ام وی ام و با نام ام وی ام X55 روانه بازار شود. در مقاله قصد داریم به نقد و بررسی این خودرو بپردازیم تا در یابیم که ام وی ام X55 به چه میزان ارزش خرید دارد.

تاریخچه

چری تا کنون دو نسل از تیگو 5 را روانه بازار کرده است که هر دو نسل این خودرو پیش از این توسط مدیران خودرو در بازار ایران عرضه شده است. نسل اول این خودرو در سال 2012 معرفی و سپس در سال 2014 روانه بازار شد سپس در سال 2016 چری تغییرات اندکی شامل جمله چراغ‌های جدید، دی‌لایت، مانیتور 8 اینچی و گرمکن صندلی جلو را بروی این خودرو اعمال نمود تا نسخه فیس لیفت این خودرو متولد شود .البته تیگو5 که در حل حاضر با نام تیگو 5 جدید عرضه می گردد نسل جدیدی از این خودرو محسوب نمی گردد و فقط فیس لیفت نسل اول محسوب می گردد. اما نسل جدید که به تازگی رونمایی شده است کاملا دارای طراحی متفاوتی بوده  می توان آن را نسل دوم این کراس ور شهری برشمرد.چری تیگو 5 نیو فیس جدید در سال 2017 و در نمایشگاه شانگهای معرفی گردید و قرار است در سال جاری توسط مدیران خودرو در ایران رونمایی شود.اما  قرار است نسل جدید تیگو 5 مدل 2018 توسط مدیران خودرو تحت نام ام وی ام X55 روانه بازار شود.

ام وی ام ایکس 55 ، MVM X55 EXCELLENT SPORT

طراحی ظاهری ام وی ام X55

کمپانی چری در حال حاضر از طراح نامی و مشهوری با نام جیمز هوپ( طراح سابق جنرال موتورز و خالق فورد موستانگ )بهره می برد از این رو محصولات جدید تیگو به یکباره از نظر ظاهری تغییر شگرفی را تجربه کرد و توانست خود را تا حدودی به محصولات مدرن کره ای نزدیک کند.اما مشکل اصلی طراحی محصولات چری این است که دارای زبان واحدی نبود  و نمی توان نقطه مشترک خاصی بین محصولات این شرکت را متصور بود.

ام وی ام X55 یا همان چری تیگو 5 جدید 2018 در نمای جلو خودرو از چراغهای بزرگی بهره می برد که کمتر در کراس اور های دیگر قابل مشاهده است چرا که علاوه و ابعاد بزرگ ،توسط یک خط منحنی تا روی سپر امتداد یافته وچهره ای خاص را خلق نموده است. در بین این دو چراغ جلو پنجره خوش ترکیب و بزرگی تعبیه شده که توسط اشکال لوزی شکل متعددی تزیین شده است و در میان آن لوگوی چری توسط دو نوار فلزی به خط میانی چراغهای متصل شده است. اما شاید زیباترین و مهیج ترین قسمت طراحی ام وی ام X55 را باید در سپر جلو جستجو کرد.جایی که سپر حجیم و باد کرده توسط قسمت های نقره ای رنگ سه بعدی تزیین شده و ظاهری قدرتمند و جسور برای این خودرو فراهم کرده است.همچنین طراحان X55 با خطوط حجم دهنده روی درب موتور سعی کرده اند که این خودرو را قدرتمند تراز آنچه که هست به نمایش بگذارند.

در نمای جانبی هم شاهد پنل های فوق العاده متورمی خواهیم بود که ام وی ام X55 را فراتر از یک کراس اور شهری معرفی خواهد کرد.استفاده از نوار براق پایین درب های در جهت تداعی کردن لوکس گرایی این خودرو تعبیه شده است. همچنین استفاده از رینگ های 18 اینچی بهترین تصمیم  ممکن برای این خودرو بوده تا مانند دیگر چینی ها بازار فضای خالی ما بین لاستیک و بدنه در ذوق ببینده نزند.

وقتی به  عقب خودرو می رسیم بیشتر از هر زمان دیگر راضی خواهیم شد چرا که چراغهای این خودرو با گرافیک داخلی زیباتر از دیگر المان خودرو به نظر می رسد . این چراغهای توسط لامپ های نئونی نواری شکل به طرز ماهرانه ای تزیین شده اند. این دو چراغ توسط  نوار فلزی به یکدیگر متصل شده اند و شاید این نوار فلزی تنها نقطه مشترک بین این نسل و نسل فعلی  باشد. سپر عقب هم به مانند سپر جلو بوسیله قسمت پلاستیک سه بعدی ظاهری جذاب به خود گرفته است.

در نهایت باید گفت که طراحی ام وی ام X55 کاملا جسور و تهاجمی به نظر می رسد و می تواند به سرعت در بازار ایران به یکی از کراس اور های شاخص تبدیل گردد.

 

طراحی کابین ام وی ام X55

استفاده از طراحی فلت و خطوط زاویه دار در تمامی المان های کابین به چشم می خورد. در میانه داشبورد مسطح این خودرو صفحه نمایش نه چندان بزرگ تعبیه شده و ذیل آن فقط سیستم کنترل تهویه مطبوع به چشم می خورد. در برخی از نسخه این خودرو قسمت میانی داشبورد و دو نوار کنسول میانی و بخش از روی دربی ها به رنگ بدنه تزیین شده است. پنل پشت فرمان و نشانگر های کاملا دیجیتالی  بسیار شبیه ام وی ام X22طراحی شده که ظاهری مدرن را به این کراس اور چینی بخشیده است.

دکمه روشن و خاموش موتور به همراه دیگر کلید ها نظیر ترمز دستی برقی و سیستم های دیگر به منظور در دسترس بود راننده در کنسول میانی تعبیه شده است.

ابعاد ام وی ام X55

ام وی ام X55  در تمامی جهات از نسل فعلی تیگو 5 کوچکتر شده است اما برخلاف تصور میزان فضای داخلی خودرو جهت سرنشنیان کمی بزرگتر شده است. دلیل این امر کاملا مشخص است چرا که درست است  طول خودرو کمی کاهش داشته است اما فاصله دومحور خودرو حدود 20 میلیمتر افزایش را تجربه کرده و همین میزان دقیقا باعث اضافه شدن فضای جلوی پای سرنشنیان عقب و جلو گشته است. اما در نهایت فضای بار این خودرو کمی نسبت به نسل فعلی کمتر شده است.

ایمنی

از آنجا که ام وی ام X55 به تازگی توسط این شرکت معرفی شده است تاکنون به تست های تصادف معتبر ارسال نگردیده است از این رو نمی شود خیلی در خصوص ایمنی این خودرو صحبتی را به میان آورد اما با توجه به اینکه نسل فعلی، 5 ستاره ایمنی را موسسه تست تصادف چینی دریافت کرده است می توان انتظار داشت که نسل جدید تیگو 5 هم بدون مشکل تمامی مراحل  تست های تصادف C-NCAP را پشت سر بگذارد.

 

امکانات رفاهی : 

ام وی ام X55  به مانند نسل فعلی چری تیگو 5 از امکانات کاملی بهره می برد . این خودرو به تجهیزات رفاهی شامل ترمز دستی برقی ،اتوهولد ،سیستم ورود بدون کلید،دکمه روشن و خاموش ،سیستم کنترل خودرو در سراشیبی ها ،کروز کنترل ،صندلی برقی راننده ،تهویه اتوماتیک و غیره مجهز شده است.البته باید منتظر ماند تا این خودرو بطور رسمی در ایران رونمایی شود و مشخص گردد که مدیران خودروچه نوع تجیهزاتی را برای این خودرو در نظر گرفته است.

کلام پایانی :

همانطور که اشاره شده شرکت چری با تغییر در نحوه طراحی محصولات خود به سرعت توانست پله های ترقی را طی نماید و در کشور هایی نظیر ایران به فروش خوبی دست یابد . از همین رو ام وی ام X55 با ظاهر مدرن و جسور خود می تواند همان راه بردار بزرگتر خود یعنی چری تیگو 7 را دنبال نماید و به سرعت به یکی از گزینه های اصلی کراس اور های بازار تبدیل خواهد شد چرا که این خودرو از نظر ظاهری و عملکرد فنی از رقبای فعلی بازار بسیار سرتر خواهد بود. از این رو در صورت قیمت گذری مناسب این خودرو می توان از همین امروز موفقیت این خودرو را  متصور شد.

مشخصات تولید کننده

شرکت گارانتی/خدمات دهنده :  مدیران خودرو

نام خودرو انگلیسی : MvM X55

نام خودرو : ام وی ام X55 ایکس 55

کشور تولید کننده : ایران

 

مشخصات فنی بدنه

کلاس بدنه : کراس اوور

وزن : 1360

ابعاد و نوع لاستیک چرخهای عقب : 17 اینچی آلومینیومی

ابعاد و نوع لاستیک چرخهای جلو : 17 اینچی آلومینیومی

 

مشخصات فنی موتور

حداکثر گشتاور خروجی (دور بر دقیقه / نیوتن متر) : 4000-1750/210

حداکثر توان خروجی (دور بر دقیقه / اسب بخار) : 147/5500

ظرفیت باک : 51 لیتر

تعداد سوپاپ ها : 16

تعداد سیلندرها : 4 سیلندر خطی

نوع موتور : SQRE4T15B

حجم موتور : 1500 توربو شارژ

 

مشخصات جعبه دنده

سیستم حرکتی خودرو (انتقال قدرت) : دیفرانسیل جلو

محل قرار گیری اهرم تعویض دنده

تعداد دنده (جلو)

نوع جعبه دنده

 

سیستم ترمزها

نوع دیسک و کالیبر ترمز عقب : دیسکی برای چرخ های عقب مجهز به ABS + EBD

نوع دیسک و کالیبر ترمز جلو : دیسکی خنک شونده برای چرخ های جلو مجهز به ABS + EBD

نوع سیستم ترمز : دیسکی

 

سیستم تعلیق و فرمان

نوع سیستم فرمان

کمک فنرهای عقب

کمک فنرهای جلو

تعلیق عقب : سیستم تعلیق کشنده چندگانه با فنر پیچشی

تعلیق جلو : سیستم مستقل Mc Pherson با فنر پیچشی ، میله نگه دارنده و ضد لغزش

نوع سیستم تعلیق

 

عملکرد اتومبیل

ستاره ایمنی از مرکز استاندارد و ایمنی اروپا EURONCAP : 4 ستاره ایمنی از C-NCAP چین

استاندارد آلایندگی : یورو 5

سیکل ترکیبی مصرف سوخت : 7.1 لیتر در 100 کیلومتر

مصرف سوخت جاده ایی

مصرف سوخت شهری

شتاب 0 الی 100 (برحسب ثانیه)

حداکثر سرعت : 165 کیلومتر بر ساعت

محدوده گارانتی :

محدوده گارانتی : 4 سال گارانتی یا 100.000 هزار کیلومتر ، 2 سال یا شش نوبت سرویس رایگان

امکانات رفاهی و آپشن ها :

کیسه های هوا ( نوع و تعداد ) : کیسه هوا جلو از نوع SRS ، کیسه هوا جانبی از نوع SRS

سیستم صندلیهای جلو : تنظیم برقی صندلی راننده

سیستمهای مولتی مدیا : مانیتور 9 اینچی لمسی دارای پورت USB ، قابلیت اشتراک گذاری محتوای موبایل و تبلت بر روی صفحه نمایش Mobile Mapping

سیستم صوتی و تصویری :  مجهز به 6 بلندگو استریو 

سیستم تهویه الکتریکی : سیستمهای تهویه مطبوع

نوع غربیلک : دکمه های سیستم صوتی بر روی فرمان

سیستم فرمان و هدایت پذیری : سیستم فرمان برقی EPS ، کنترل سیستم صوتی بر روی غربیلک فرمان ، سیستم تثبیت سرعت ( کروز کنترل )

سیستم های امنیتی و حفاظتی : سیستم ورود به خودرو و استارت بدون کلید ، مجهز به سیستم هشداردهنده و ضد سرقت ایموبلایزر ، هشدار دهنده باز ماندن درب های جلو خودرو ، کمربند ایمنی 3 نقطه ای برای تمام سرنشینان

سیستم های کمک رانندگی : سیستم نمایش اطلاعات خودرو ( مسافت ، مصرف سوخت و ... ) ، سیستم TPMS ( کنترل فشار باد تایرها ) ، دوربین 360 درجه ، دوربین داینامیک ( حساس به زاویه خطوط فرمان) ، سنسور پارک خودرو در عقب ، سانروف دوحالته برقی ، کنترل خودرو از طریق ساعت هوشمند

سنسورهای پیش فعال

سیستم روشنایی عقب : چراغ های ترمز LED

سیستم روشنایی جلو : چراغ رانندگی در روز LED

سیستم شیشه ها : شیشه بالابر برقی برای کلیه درب ها با فشار یک دکمه

سیستم آیینه ها : باز و بسته و تنظیم آینه های جانبی به صورت برقی همراه با گرمکن

 دارای سقف مشکی و اسپرت ، پارکاب ، گارد عقب و جلو